مهمترین تجهیزات سالن همایش کدامند؟

معمولا دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و بسیاری از مراکز مخصوصا انواع علمی پژوهشی دارای یک یا چند سالن همایش هستند. سالن‌های همایش که محل گردهمایی افراد بسیاری هستند؛ باید دارای تجهیزات صوتی، تصویری و صندلی‌های مناسبی باشد. هر روزی که می‌گذرد؛ سالن‌های همایش، کنفرانس و آمفی تئاترها پیشرفته‌تر می‌شوند. مدرنیته شدن نه تنها در ظاهر آن‌ها، بلکه در تجهیزات سالن همایش نیز نمود دارد ک میبایستی در تجهیز سالن همایش به آن توجه داشت.

تجهیزات سالن همایش

تجهیزات سالن همایش

وسایل و تجهیزات بسیاری با یکدیگر همکاری می‌کنند که نتیجه نهایی به کیفیت سالن همایش منجر شود. کیفیت تنها به زیبایی ظاهری محدود نمی‌شود و سالن‌های همایش باید از هر نظر بی نقص باشند؛ زیرا پوشش‌دهنده هم‌اندیشی‌های مختلفی هستند. مهم‌ترین تجهیزات سالن همایش عبارتند از:

  • سیستم پخش و ضبط صدا
  • تجهیزات نورپردازی
  • سیستم ضبط و پخش تصویر
  • تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی

علاوه بر موارد فوق که جز تجهیزات سالن همایش محسوب می‌شوند، برخی نکات همچون چیدمان صندلی‌ها، دیوار پوش و کف‌پوش‌هایی که در سالن به‌کار می‌رود و هماهنگی طرح و رنگ‌های اجزا در کنار هم نیز از مهم‌ترین مسائل در طراحی و اجرای سالن‌های همایش به حساب می‌آید.

سیستمهای صوتی پخش و ضبط صدا

پیش از اجرا و جایگذاری سیستم‌های صوتی و تصویری به عنوان بخشی از تجهیزات سالن همایش، باید نظارت‌هایی توسط کارشناسان مربوطه انجام شود. معمولا در این مرحله نقشه‌هایی از محل قرارگیری هر یک از تجهیزات تهیه می‌شود. در نقشه‌های طراحی‌شده، محل دقیق صندلی‌ها، سیستم صوتی و تصویری و نورپردازی‌ها کاملا مشخص می‌شوند.

نقشه‌ها بعد از بازبینی‌های دقیق و اصلاحات نهایی، بعدا در اختیار تیم‌های طراحی سیستم صوتی قرار می‌گیرد. درواقع طراحی، مدل‌سازی و اجرای سیستم‌ها زیرشاخه‌ای از معماری داخلی سالن‌های همایش و کنفرانس محسوب می‌شود. هرچه کیفیت تجهیزات سالن همایش اعم از باندها، بلندگوها و سایر وسایل صوتی بیشتر باشد، عملکرد سالن در برگزاری همایش‌های مختلف بهتر است.

اگرچه پخش مطلوب صدا از اهمیت بالایی برخوردار است اما ظاهر تجهیزات سالن همایش نیز مهم محسوب می‌شود. بنابراین طراحان و اجراکنندگان تجهیزات سالن‌ها باید به ظاهر نهایی کار توجه داشته باشند و وسایلی را به‌کار بگیرند که هماهنگی و هارمونی لازم با دکوراسیون موجود در سالن را داشته باشد. همچنین بهره‌گیری از میکروفون‌های باکیفیت، نمونه‌های مناسبی از صوت را ضبط می‌کنند که برای افراد برگزارکننده فواید بسیاری دارد.

تجهیزات نورپردازی سالن

اگر بگوییم اهمیت نورپردازی کمتر از دیگر تجهیزات سالن همایش مانند صوت و تصویر نیست، اغراق نکرده‌ایم. درواقع اگر در سالن همایش، نور کمتر یا بیشتر از حد استاندارد استفاده شود، باعث آزار افراد حاضر در سالن می‌شود. نور بیش از اندازه چشم حضار را اذیت می‌کند و نورپردازی کم در کسالت و خستگی تاثیر بسزایی دارد. بنابراین نورپردازی یکی از مهم‌ترین تجهیزات سالن همایش به حساب می‌آید.

خواندن  نکات مهم در تجهیز سالن آمفی تئاتر!

اعمال نور و روشنایی در سالن به صورت عمومی و تامین روشنایی تابلوهای مختلف از حداقل مزیت‌های نورپردازی سالن‌ها است. همچنین در برخی سالن‌ها نورپردازی به‌صورت اختصاصی و سفارشی نیز انجام می‌شود. البته اجرای نورپردازی‌های تخصصی به تکنسین‌های باتجربه و حرفه‌ای نیاز دارد. مهم‌ترین قسمت در نورپردازی سالن‌های همایش یا کنفرانس، تامین نور کافی برای سن است.

زمانی که سن نور کافی داشته باشد، افراد حاضر در سالن به‌راحتی و با وضوح مناسبی تصاویر ارائه شده یا سخنران را می‌بینند. اهمیت همین مسئله به ظاهر کوچک زمانی مشخص می‌شود که نقص یا ایرادی در نور سالن به وجود آید. تمام تمرکز و حواس حضار به مسائل کم اهمیت معطوف شده و از هدف اصلی برگزاری همایش پرت می‌شود. بنابراین طراحی و اجرای یک نورپردازی دارای محاسباتی پیچیده است که توسط تکنسین‌های حرفه‌ای انجام می‌شود.

سیستم ضبط و پخش تصاویر

مهم‌ترین بخش در سیستم تصویری سالن همایش، ضبط تصاویر است. معمولا از دوربین‌های ویژه‌ای جهت تصویربرداری از سالن استفاده می‌شود. تصاویر ضبط‌شده یا جهت استفاده‌های بعدی به‌کار می‌روند یا به‌صورت آنلاین تصاویر زنده‌ای را از سخنران و دیگر اجزای سن نشان می‌دهند. بنابراین کیفیت دستگاه‌های ضبط و پخش تصاویر نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

معمولا دوربین‌های مخصوص سالن همایش روی پایه‌هایی در قسمت‌های ویژه‌ای از سالن قرار می‌گیرند و روی صورت سخنران یا قسمت خاصی از سن ثابت می‌شود. حتی اگر تصاویر به‌صورت زنده در سالن پخش نشوند، بعدا جهت کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخش مهم دیگر در سیستم پخش تصاویر، نمایشگرهایی است که تصاویر زنده یا ضبط‌شده‌ای را نشان می‌دهند. نمایشگرها از جمله تجهیزات سالن همایش هستند که امکان حذف آن‌ها به‌هیچ عنوان وجود ندارد.

در عمده همایش‌ها و گردهمایی‌هایی که در سالن‌ها برگزار می‌شود؛ معمولا فایل‌های تصویری یا پاورپوینت‌هایی جهت ارائه به حضار پخش می‌شود. هرچه نمایشگر از برند و کیفیت مطلوب‌تری برخوردار باشد، افراد حاضر با محتوای ارائه‌شده و موضوع هم‌اندیشی بیشتر آشنا می‌شوند. کیفیت سیستم‌های صوت و تصویر اگرچه به ظاهر کم اهمیت است؛ اما در نتایج نهایی کار تاثیرگذار است.

تجهیزات سالن همایش

نکاتی که باید هنگام تجهیز سالن همایش در نظر بگیرید!

البته آماده‌سازی تجهیزات سالن همایش و جایگذاری آن‌ها پروسه‌ای است که باید حتما به‌وسیله یک متخصص و حرفه‌ای انجام شود. اما توجه به نکاتی باعث می‌شود که امر تجهیز سالن با راحتی بیشتری انجام شود.

متراژ سالن همایش

یکی از موارد توجه به متراژ سالن همایش است. معمولا سالن‌هایی که برای این منظور طراحی و ساخته می‌شوند دارای اندازه‌های استانداری هستند. هنگام تجهیز سالن به متراژ آن اهمیت دهید و امکانات را بر اساس متراژ در نظر بگیرید.

خواندن  ویژگی سالن آمفی تئاتر چیست؟

قرارگیری تجهیزات کمتر از متراژ سبب می‌شود که کیفیت و حجم صدا و تصویر به اندازه کافی مطلوب نباشد و حضار گاهی با اختلالاتی مواجه شوند. استفاده بیش از اندازه تجهیزات سالن همایش نیز علاوه بر تولید صدای اضافی، هزینه‌های اضافه‌ای را به سازندگان سالن‌ها تحمیل می‌کند. بنابراین توجه به متراژ سالن و شرایط آکوستیک آن در طراحی و سفارش تجهیزات موثر است.

بودجه

بدیهی است که هرچه کیفیت محصولات و تجهیزاتی که در طراحی سالن‌های همایش به‌کار گرفته می‌شود بیشتر باشد؛ نتیجه نهایی مطلوب‌تر است. بنابراین اگر بودجه مناسبی در اختیار دارید از بهترین نمونه‌های تجهیزات سالن همایش در طراحی استفاده کنید.

بهرهمندی از تجهیزات جانبی

گاهی برخی تجهیزات و امکانات صوتی، تصویری و نورپردازی جانبی نتیجه کار را به بهترین شکل ممکن ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال برخی لوازم جانبی صوتی، کیفیت پخش صدا در سالن را بهبود می‌بخشند. بنابراین صرفه‌جویی در این زمینه را کنار بگذارید!

کیفیت تجهیزات

کیفیت برندهای سازنده تجهیزات سالن همایش از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه بسیاری از طراحان و سازندگان سالن‌های همایش باشد. معمولا نمونه‌های خارجی محصولات از کیفیت‌های به‌مراتب بیشتری برخوردار هستند.

بنابراین طراحان ترجیح می‌دهند که از مدل‌های خارجی تجهیزات صوتی، تصویری و نورپردازی استفاده کنند. اگرچه بسیاری از برندهای داخلی در تولید برخی محصولات، کیفیت خود را به‌اندازه‌ای رسانده‌اند که با نمونه‌های خارجی قابل رقابت هستند. به‌طورکلی کیفیت نهایی تجهیزات سالن همایش اعم از ایرانی یا خارجی باید ایده‌آل باشد.

تجهیز سالن همایش

قیمت تجهیزات سالن همایش

قیمت تجهیزاتی که در طراحی و ساخت سالن‌های همایش به‌کار می‌روند؛ به عوامل زیادی بستگی دارد. مهم‌ترین فاکتور بودجه‌ای است که قصد دارید جهت تجهیز سالن همایش استفاده کنید. اگر بخواهید از بهترین و به‌روزترین تجهیزات موجود در بازار استفاده کنید، قطعا باید قیمت‌های بیشتری را بپردازید. اما اگر یک کیفیت متوسط و ایده‌آل را مدنظر داشته باشید؛ امکان صرف هزینه‌های پایین‌تر نیز موجود است.

به‌طورکلی قیمت تجهیزات سالن همایش در هر مورد به عوامل زیادی بستگی دارد. به‌عنوان مثال سیستم صوتی شامل تجهیزات بسیار گسترده‌ای از جمله میکروفون‌ها، باند، سیستم ضبط و پخش است که هر کدام از اجزا بسته به کیفیت و نوع برند از قیمت‌های متنوعی برخوردار هستند. بنابراین قیمت تجهیزات سالن همایش هنگامی مشخص می‌شود که یک تکنسین حرفه‌ای نقشه طراحی و اجرایی‌شدن آن را انجام داده‌باشد. در این صورت امکان برآورد قیمت به‌آسانی در دسترس است.

منابع: electrovision 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه صنعتی اورنگ گستر سریر آسیا می باشد.