صندلی سینمایی پارچه‌ای یا چرمی؟

صندلی سینمایی یکی از انواع صندلی‌های پرکاربرد حرفه‌ای است که با توجه به کاربردهای فراوانی که دارد باید از جنس مرغوب و باکیفیت مهیا شود. روکش صندلی سینمایی در تعیین کیفیت نهایی محصول اهمیت بالایی دارد. در این مقاله قصد داریم که دو نوع روکش پارچه‌ای و چرم را با یکدیگر مقایسه کنیم و امکان مقایسه میان انواع مختلف روکش‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

چرا صندلی سینمایی به روکش نیاز دارد؟

صندلی‌های سینمایی کاربرد زیادی دارند و با توجه به سانس‌های مختلفی که در طول روز برگزار می‌شود، افراد زیادی با سنین متفاوت از صندلی‌ها استفاده می‌کنند. همچنین یکی از سرگرمی‌ها در طول تماشای فیلم، تناول تنقلات و خوراکی‌های مختلف است که مکرر روی صندلی‌ها ریخته می‌شوند. همچنین نشست و بر خواست‌ها روی صندلی‌ها بسیار است که باعث ایجاد اصطکاک زیادی می‌شود.

بنابراین جنس فوم و روکش صندلی سینمایی باید به‌گونه‌ای باشد که مقاومت بالایی در برابر رطوبت، حرارت، فشار و بسیاری از عوامل فرسایشی داشته باشد. اگر در ساخت صندلی سینمایی فوم به تنهایی به‌کار گرفته شود، حتی بهترین انواع فوم‌ها نیز پس از مدتی ظاهر و عملکرد خود را از دست می‌دهند. بنابراین روکش صندلی سینمایی به‌عنوان یک پوشش مناسب مانع از خرابی و کاهش طول عمر صندلی‌ها می‌شود.

روکش صندلی سینمایی

انواع روکش صندلی سینمایی

نمونه‌های متنوع صندلی‌ها دارای روکش‌های خاص و منحصربه‌فردی هستند. اما همین صندلی‌های سینمایی نیز با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند از روکش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال صندلی‌های جلویی که VIP محسوب می‌شوند از جنس بهتری ساخته شده‌اند.

اما به‌طورکلی کیفیت و درجه‌بندی روکش صندلی سینمایی به نوع سینما و درجه کیفی آن بستگی دارد. معمولا صندلی‌ها از دو نوع روکش پارچه و چرم استفاده می‌کنند که در این مقاله به صورت تخصصی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

روکش پارچه‌ای

روکش صندلی سینمایی ممکن‌است از جنس پارچه و از طرح و رنگ متنوعی برخوردار باشد. معمولا از پارچه‌هایی در تهیه روکش صندلی سینمایی استفاده می‌شود که کوره‌ای هستند بنابراین ویژگی‌های مناسبی همچون ضد خش بودن دارند. جنس پارچه ممکن است ایرانی یا خارجی باشد اما معمولا از نمونه پارچه‌های ترک استفاده می‌شود که کیفیت بهتری دارند.

همچنین سالن‌های سینمایی دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام صندلی‌های مخصوص به خود را می‌طلبد. به‌عنوان مثال صندلی‌هایی که متعلق به مهمانان ویژه هستند کیفیت مناسب‌تری دارند و در ساخت سایر صندلی‌های معمولی از پارچه‌های ارزان‌تر و باکیفیت متوسط استفاده می‌شود.

روکش صندلی سینمایی

مزیتهای پارچهای بودن صندلی سینمایی

معمولا صندلی‌هایی که دارای روکش پارچه‌ای هستند، برای تماشاگران راحتی و جذابیت بیشتری دارند. زیرا نمونه‌های چرمی روکش صندلی سینمایی خیلی زود عرق می‌کنند و احساس نامناسبی را به افراد می‌دهند. اگر جنس روکش از پارچه باشد، معمولا از اجناس بسیار مرغوب در ساخت آن استفاده می‌شود. پارچه به‌کار رفته دارای ویژگی‌هایی به شرح زیر است:

 • ضد خش
 • مقاوم در برابر رطوبت و حرارت
 • دیرسوز
 • دوام و کیفیت ایده‌آل
 • دارای دوخت محکم
 • شستشوی آسان
 • عدم پرزگیری
خواندن  تاثیر سیستم صوت سالن آمفی تئاتر در برگزاری مراسم

معایبی که استفاده از روکش پارچهای ایجاد میکند!

مهم‌ترین ایراد و اشکال استفاده از پارچه در تولید روکش صندلی سینمایی، پاکسازی آن‌ها است. درواقع آلودگی‌هایی که در صندلی‌ها ایجاد می‌شود به سختی و تنها با شستشوهای اساسی تمیز می‌شود. همچنین پارچه‌ای بودن صندلی سبب می‌شود که احتمال اشتعال آن هنگام آتش‌سوزی‌های احتمالی بیشتر شود. همین موضوع ایمنی پایینی را ایجاد می‌کند و امنیت تماشاگران را به خطر می‌اندازد.

درنتیجه طراحان و سازندگان صندلی‌های سینمایی همواره تلاش می‌کنند از مواد اولیه‌ای در ساخت محصولات استفاده کنند که خاصیت‌های ضد اشتعال داشته باشد. البته ویژگی ضد اشتعال به معنای نسوختن آن نیست بلکه پارچه هنگام سوختن، شعله نمی‌گیرد و باعث گسترش آتش‌سوزی نمی‌شود.

روکش چرمی

روکش صندلی سینمایی از چرم نیز دوخته می‌شود. زیبایی ظاهری و جذابیتی که روکش‌های چرم دارند، سبب محبوبیت آن‌ها شده‌است. معمولا در سالن‌های شیک و زیبا از انواع چرم روکش‌ها در آماده‌سازی صندلی‌ها استفاده می‌شود. برخی از سالن‌ها نیز صندلی‌های خاص و ویژه خود را به مدل‌های چرم مجهز می‌کنند و زیبایی مناسبی را به محیط سالن می‌بخشند.

البته هرنوع چرمی جهت ساخت روکش صندلی سینمایی مناسب نیست و باید نمونه‌های باکیفیت روکش‌ها به‌کار گرفته شوند.

مزیتهای صندلی سینمایی چرمی

از مهم‌ترین مزایای روکش‌های چرم، زیبایی منحصربه‌فردی است که ظاهر سالن‌های سینمایی می‌بخشند. در واقع روکش‌هایی از این جنس بیشتر جهت زیباسازی محیط و سالن‌های مختلف استفاده می‌شود. از طرفی نظافت روکش‌ها نیز به مراتب آسان‌تر از روکش‌های پارچه‌ای است.

اگر روکش چرمی دچار آلودگی شود، به‌راحتی قابل تمیز کردن است. درحالی‌که روکش‌های پارچه‌ای باید حتما شستشو شود. با توجه به کاربرد فراوان صندلی‌های سینما و اینکه افرادی از قشرهای مختلف از صندلی‌ها استفاده می‌کنند، احتمال کثیفی در صندلی‌های سینمایی بسیار زیاد است. بنابراین صندلی‌های چرمی گزینه مناسب‌تری است.

روکش صندلی سینمایی

معایب استفاده از چرم در ساخت روکش صندلی سینمایی

صندلی‌های سینما به دلیل کاربردهای فراوانی که دارند حتی در فصول سرد نیز زیاد دچار تعریق می‌شوند. اگر جنس روکش صندلی سینمایی از چرم باشد احتمال تعریق به مراتب بیشتر می‌شود که همین مسئله در نهایت باعث کاهش عمر مفید روکش‌ها خواهد شد. درواقع دوام و ماندگاری محصولاتی که از چرم ساخته می‌شوند بسیار کمتر از نمونه‌های پارچه‌ای است.

خواندن  در طراحی سالن آمفی تئاتر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

چرم بودن علاوه بر تعریق در فصل زمستان و ماه‌های سرد سال سبب می‌شود که فضای سالن دیرتر گرم شود. درواقع خاصیت چرم است که برخلاف پارچه‌ها دیرتر گرما را به خود جذب می‌کند. درنتیجه هوای سالن یا محیط در مدت زمان بیشتری گرم می‌شود. از طرفی راحتی که روکش صندلی سینمایی از جنس پارچه دارد در نمونه‌های چرم آن وجود ندارد. بنابراین اگرچه صندلی‌های چرم ظاهر شکیل‌تری دارند و به‌آسانی نظافت می‌شوند اما راحتی و دیگر مزیت‌های صندلی‌های پارچه‌ای باعث محبوبیت آن‌ها شده است.

تفاوت روکش صندلی از نظر کیفیت

اظهارنظر درباره کیفیت روکش صندلی سینمایی کمی سخت است! زیرا هر نوع از صندلی‌های سینمایی اعم از پارچه‌ای و چرم دارای درجه‌بندی‌های مختلفی هستند که از نمونه‌های بسیار مطلوب تا نمونه‌های معمولی را شامل می‌شوند. از طرفی اولویت افراد در درجه‌بندی کیفیت‌های مختلف روکش صندلی سینمایی متفاوت است.

اما به‌طورکلی روکش صندلی سینمایی که از جنس پارچه ساخته می‌شود، از مرغوبیت بالاتری برخوردار است. زیرا پارچه‌ها باید جنسی داشته باشند که دوام و ماندگاری صندلی سینمایی را تضمین کند. بنابراین کیفیت روکش‌هایی از این جنس کمی بیشتر از نمونه‌های پارچه‌ای است. همچنین تعریق زیاد در روکش‌های چرم باعث می‌شود طول عمر آن‌ها کمتر از دیگر روکش‌ها باشد.

روکش‌های صندلی از نظر قیمت چه تفاوت‌هایی دارند؟

صحبت درباره قیمت کاملا کیفی است و به عوامل زیادی بستگی دارد. بدیهی است که نمونه‌های چرم به علت نوع خاصی که دارند از قیمت‌های بیشتری برخوردار هستند. اما در مدل‌های پارچه‌ای گاهی از بهترین کیفیت‌های پارچه استفاده می‌شود، محصولات از قیمت‌های بالایی برخوردار هستند که با توجه به کیفیت فوق‌العاده آن‌ها کاملا منطقی است.

بنابراین پیش از هرگونه اظهارنظر درباره قیمت روکش صندلی سینمایی باید عوامل موثر در قیمت‌گذاری همچون نوع روکش، کشور سازنده، کارخانه، مرغوبیت روکش، طرح و رنگ و موارد بسیاری سنجیده شود. در این صورت امکان مقایسه قیمت‌های مختلف روکش صندلی سینمایی وجود دارد.

روکش صندلی سینمایی

سخن آخر؛ چرم بهتر است یا پارچه؟

در طول مقاله سعی کردیم که روکش‌های متنوع صندلی سینمایی را از جهات مختلفی مورد ارزیابی قرار دهیم. بسته به اینکه سینما داران به چه مواردی اهمیت می‌دهند، ممکن‌است هر کدام از روکش‌ها در تهیه صندلی سالن‌های سینمایی استفاده کنند. اما به‌طورکلی سالن‌هایی که به ظاهر و مدرنیته اهمیت می‌دهند از نمونه‌های چرم و سالن‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد، روکش صندلی سینمایی از جنس پارچه را در اولویت قرار می‌دهند.

منبع: سریر آسیا

2 پاسخ
 1. آرین گفته:

  به نظر من همیشه صندلی های سینما باید پارچه ای باشند چون ضد خش و قابل شست و شو هستند.ممنون از سایت خوبتون.مطالب بسیار کامل و مختصر بود.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه صنعتی اورنگ گستر سریر آسیا می باشد.