موکت خوب برای تجهیز سالن همایش چه ویژگی‌هایی دارد

چه موکتی برای سالن همایش مناسب است؟ در تجهیز سالن همایش به موارد مختلفی از جمله جنس، رنگ و نوع موکت توجه می‌شود. موکت علاوه بر کارکرد زیبایی در طراحی داخلی سالن همایش به عنوان عایق صدا نیز عمل می‌کند. سکوت و جلوگیری از صداهای مزاحم از مهم‌ترین نکات در اجرای برنامه مناسب در سالن همایش است و موکت خوب به چنین اجرایی کمک می‌کند. موکت نه تنها از انعکاس صدای محیط جلوگیری می‌کند بلکه در هنگام راه رفتن افراد نیز مانع ایجاد صدای مزاحم می‌شود.

یکی دیگر از کارکردهای موکت در سالن همایش هماهنگی آن با سایر تجهیزات سالن است تا مانع از انعکاس نامناسب نور گردد. نحوه نصب موکت‌ها و مکان‌هایی که باید در آن از موکت استفاده شود نیز از دیگر مواردی است که در سالن همایش به آن توجه می‌شود.

موکت خوب

کاربردهای موکت در سالن همایش

چرا از موکت در سالن همایش استفاده می‌شود؟ دلایل متعددی برای استفاده از موکت در سالن همایش وجود دارد که به اختصار عبارتند از:

 • بالا بردن ایمنی سالن و ضد حریق بودن
 • جلوگیری از صداهای مزاحم و عایق صدا بودن
 • جلوگیری از آلوده شدن هوا و پخش گرد و خاک
 • مانع شدن از انعکاس نامطلوب نور
 • لغزنده نبودن و مانعی برای سر خوردن افراد
 • عایق حرارتی مناسب

ویژگی‌های موکت خوب برای سالن همایش

ویژگی‌های متعددی برای موکت خوب سالن همایش وجود دارد که در اینجا به ۸ ویژگی از مهم‌ترین این موارد اشاره می‌کنیم.

۱. استقامت موکت خوب

مقاومت خوب در برابر تردد، حفظ کیفیت با پاخوری زیاد، خاصیت ارتجاعی بالا، سایش کم و کوبیده نشدن موکت از جمله اصطلاحاتی است که برای دوام و استقامت موکت خوب به کار می رود. دوام و استقامت بالا و مقاومت در برابر سایش از مهم‌ترین ویژگی‌های موکت خوب برای سالن همایش است. مقاومت موکت به جنس آن بستگی دارد. جنس مناسب و با کیفیت موکت نه تنها باعث بالا رفتن مقاومت موکت می‌شود و موکت با کیفیت به اصطلاح پاخوری بالایی دارد بلکه جنس با کیفیت موکت مانع از سر خوردن افراد شده و ایمنی مناسبی نیز ایجاد می‌کند.

کیفیت موکت به جنس و تراکم آن بستگی دارد هر چه گره‌های سازنده یک موکت به یکدیگر نزدیک‌تر باشند موکت دارای تراکم و بافت سفت‌تری بوده و فشردگی آن باعث دوام و بقای بیشتر می‌شود. موکت‌ها با تراکم کمتر نرمی بیشتری دارند ولی تراکم بالا باعث سفت‌تر شدن موکت می‌شود. جنس فیبر موکت نیز می‌تواند در مقاومت و نرمی و سفتی آن تأثیرگذار باشد.

جنس موکت مناسب سالن همایش

موکت‌ها با جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که با توجه به نیاز سالن همایش و کاربری آن می‌توانید موکت خوب با متریال مناسب برای آن را انتخاب کنید. در اینجا به اختصار انواع جنس موکت و ویژگی بارز هر جنس را بیان می‌کنیم:

 • الیاف طبیعی: الیاف طبیعی شامل سه گروه پشم، ابریشم-پشم، سیزال و سیگراس است.
 • ویژگی‌های پشم: قیمت بالا، ظاهر طبیعی، ماندگاری بالا، جاذب رطوبت، باقی نماندن رد مبلمان ویژگی‌های ابریشم- پشم: نرمی و لطافت، اشرافی و لوکس بودن
 • ویژگی‌های سیزال: بی‌نظمی طبیعی و جذاب، استحکام بالا
 • ویژگی‌های سیگراس: بافت طبیعی و سبد مانند
 • الیاف مصنوعی: الیاف مصنوعی در سه گروه نایلون، پلی‌استر و پلی‌پروپیلن جای می‌گیرد.
 • ویژگی‌های نایلون: پرکاربردترین ماده در موکت با الیاف مصنوعی، رنگ‌های گوناگون، انعطاف‌پذیری و شستشوی آسان
 • ویژگی‌های پلی‌استر: نرمی، مقاومت در برابر لکه، قیمت مناسب و رنگ‌های متنوع، انعطاف‌پذیری کمتر
 • ویژگی‌های پلی‌پروپیلن: رنگ ثابت و غیرقابل تغییر، انعطاف‌پذیری پائین
خواندن  کدام سینما را برای تماشای فیلم انتخاب می کنید ؟

امروزه اکثر موکت‌های موجود در بازار از الیاف مصنوعی ساخته شده است. این موکت‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی مشابه با الیاف طبیعی دارند و به دلیل ویژگی‌های خاص از جمله ضد الکتریسیته و ضد حریق بودن برخی از آن‌ها مورد استقبال خریداران برای استفاده در سالن همایش قرار گرفته‌اند.

۲. ضد الکتریسیته بودن

تست راه رفتن برای اندازه گیری الکتریسیته حاصل از راه رفتن یکی از مهمترین تست های سنجش کیفیت موکت خوب است. موکت خوب بر اثر راه رفتن الکتریسیسته ساکن تولید نمی کند. استاندارهای مختلفی برای این مورد طراحی شده و در هنگام انتخاب موکت خوب برای سالن همایش لازم است از استاندارد ضد الکتریسیته ساکن بودن موکت اطمینان حاصل کنید.

۳. ایمنی و ضد حریق بودن موکت خوب

موکت می‌تواند حوادث ناشی از بی‌احتیاطی در سالن همایش را به حداقل برساند. افراد مختلفی در همایش حضور دارند و احتمال اینکه در نور کم محیط پای کسی بلغزد و بر روی کف‌پوش سر بخورد وجود دارد. استفاده از موکت که لغزنده نیست جلوی چنین حوادثی را می‌گیرد. بهتر است موکت از نظر لغزنده بودن بررسی شود.

همچنین ضد حریق بودن موکت نیز یکی از مورد بسیار پر اهمیت از ویژگی‌های موکت خوب برای سالن همایش است. آتش‌سوزی یکی از پرخطرترین اتفاقات اجتماعات بزرگ است، ضد حریق بودن یا همان مقاومت در برابر گسترش آتش ویژگی موکت خوب است. برخی موکت‌ها با دریافت استاندارهای مربوط به مقاومت در برابر آتش رتبه مناسبی از نظر ایمنی کسب می‌کنند.

۴. عایق صدا و حرارت بودن موکت خوب

موکت یک عایق حرارتی داخلی محسوب می‌شود که در جلوگیری از هدررفت انرژی نیز مؤثر است. موکت در فصل سرد گرمای محیط را به خود جذب کرده و مانع خروج آن می‌شود و در فصل‌های گرم سال نیز به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و مانع از خروج هوای سرد شده و در نگاهداری دمای مطلوب محیط اثر خوبی دارد و به صرفه‌جویی در هزینه‌های سالن همایش کمک می‌کند.

موکت خوب

موکت همچنین عایق صدا نیز هست. موکت خوب قابلیت آکوستیکی دارد و با جذب صداهای مزاحم به خود و جلوگیری از صدای پای حضار به کیفیت مناسب صدای سالن همایش کمک می‌کند. موکت‌ها به عنوان یک عایق صدای داخلی عمل کرده و از ورود صدای مزاحم جلوگیری می‌کنند و همچنین مانع انعکاس نامطلوب صدا در فضا هستند.

خواندن  سیستم صوت سینمای خانگی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

۵. مقاومت در برابر آلودگی و لک شدن

از دیگر ویژگی‌های موکت خوب که باید به آن توجه کرد مقاومت موکت در برابر لک شدن است. اگر موکت چنین ویژگی نداشته باشد و به راحتی کثیف و آلوده شود به مرور زمان لک‌های فراوانی بر روی آن دیده شده سالن همایش را بدمنظره می‌کند. موکت خوب در مقابل فرسودگی مقاومت بالایی دارد و لکه‌پذیری پایینی داشته و به راحتی سطح آن آلوده نمی‌شود.

۶. مقاومت در برابر نور خورشید و ثبات رنگ

موکت‌ها به مرور زمان رنگ خود را از دست داده و کمرنگ می‌شوند. اگر بخشی از فضای سالن همایش در معرض نور خورشید واقع شود و بخشی در سایه قرار بگیرد پس از مدتی موکت دو رنگ شده و بخشی از آن کهنه و نامناسب خواهد شد. برای جلوگیری از چنین مواردی ویژگی مقاومت موکت در برابر نور خورشید به برخی موکت‌ها اضافه شده است. موکت خوب مقاومت بالایی در برابر نور دارد و همین‌طور رنگ خود را به صورت یکدست و ثابت در گذر زمان حفظ می‌کند.

۷. قابل شستشو بودن

موکت خوب مقاومت بالایی در برابر لک شدن دارد ولی به دلیل عبور افراد از روی موکت در سالن همایش باید قابل شستشو و تمیز شدن نیز باشد. برخی موکت‌ها فقط با جاروبرقی تمیز شده ولی برخی دیگر قابلیت شستشو دارند. هرچه کیفیت موکت بالاتر باشد بعد از شستشو دوباره نو به نظر می‌رسد.

موکت خوب

۸. آلرژی و تهویه هوا

تهویه هوا در سالن همایش یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه شود. جنس کف‌پوش سالن نیز می‌تواند در تهویه مناسب محیط مؤثر باشد. موکت‌ها پرزها و بافت ویژه‌ای دارند که ذرات معلق را به خود جذب کرده و مانع از حرکت این ذرات در هوا می‌شود. اگر موکت به صورت دوره‌ای شسته شود و تمیز باشد همواره آلودگی‌ها و ذرات معلق را به خود جذب کرده و هم در پاکیزگی هوا نقش مؤثری دارد و هم جلوی ورود آلودگی به ریه و اندام‌های تنفسی را گرفته و مانع از بروز آلرژی در افراد می‌شود. موکت‌های با کیفیت گرد و خاک را به خود جذب کرده و از بروز آلرژی و حساسیت افراد می‌کاهند.

تحقیقات معتبری ثابت کرده است که موکت با کیفیت با جذب خاک و مواد معلق در هوا از بروز آلرژی جلوگیری کرده است. در محیط‌هایی که از کف‌پوش در آن استفاده می‌شود ذرات معلق در هوا که عامل آلرژی هستند بیشتر دیده می‌شود ولی در محیطی که موکت دارد این ذرات جذب موکت و پرزهای آن می‌شود.

در آخر باید اشاره کنیم که با توجه به کاربردهای موکت در سالن همایش استفاده از آن در سالن ها به وفور دیده می شود، ویژگی های موکت خوب را با یکدیگر بررسی کردیم ولی هنگام انتخاب موکت دقت داشتن در مورد نوع نصب و چسب مناسب موکت و نحوه شستشوی آن ضرورت دارد.

7 پاسخ
 1. سلیمی گفته:

  موکت میتونه از جنس نسوز باشه؟ یا اگر سالن دچار حریق شد کمتر باعث شعله ور شدن بشه؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه صنعتی اورنگ گستر سریر آسیا می باشد.