صندلی سینمایی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر سالن سینما، صندلی‌سینمایی آن است که در هنگام تجهیز سالن سینما می بایستی به آن توجه نمود. درواقع زمانی‌که تماشاچیان از محل نشستن خود راضی نباشند و احساس ناراحتی کنند، رضایت مناسبی از تماشای فیلم نخواهند داشت! بنابراین تولیدکنندگان صندلی‌های سینمایی همواره به دنبال اضافه‌کردن ویژگی‌های مطلوب و تازه‌ای به صندلی‌ها هستند.

ساختار صندلی سینمایی، کیفیت مواد اولیه‌ای که در ساخت آن به‌کار رفته است، جنس روکش‌ها و نحوه چیدمان نهایی صندلی‌ها در سالن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین سازندگان هنگام طراحی و تولید صندلی سینمایی خوب معیارهایی را مدنظر قرار می‌دهند که در ادامه مقاله قصد داریم درباره آن‌ها صحبت کنیم.

صندلی سینمایی خوب

ساختار صندلی سینمایی خوب

معمولاً صندلی‌هایی که برای سالن‌های سینما طراحی می‌شوند دارای پایه‌های فولادی و محکمی هستند. پایه‌ها به‌اندازه‌ای استقامت دارند که وزن‌های زیادی را نیز تحمل می‌کند. پایه‌های فولادی تکیه‌گاه بسیار مناسبی برای صندلی‌هایی با طراحی مدرن و پیشرفته هستند.

کفی تاشو ویژگی صندلی سینمایی خوب است که کاربری آن را آسان‌تر کرده‌است. مقصود از تاشو این است که در جهت عمودی قابلیت باز و بسته شدن دارد. ویژگی تاشوندگی سبب سهولت در طراحی سالن‌های سینمایی می‌شود. زیرا صندلی‌ها پس از استفاده جمع می‌شوند و فاصله بین ردیف‌ها بیشتر می‌شود و تماشاچیان مشکلی در این زمینه نخواهند داشت.

از دیگر ویژگی صندلی سینمایی خوب، دسته‌های مناسب و کاربردی آن است. دسته‌های صندلی از جنس پاپکورن هستند اما به وسیله پارچه‌هایی مرغوبی روکش می‌شوند. سطح داخلی صندلی سینمایی خوب معمولاً توسط پارچه یا چرم روکش می‌شود و ظاهر جذابی را به محیط سینما می‌بخشد. تقریباً عمده ویژگی صندلی سینمایی خوب به این شکل است و تفاوت‌ها بسیار ناچیز است.

چرا مطلوبیت صندلی سینمایی خوب اهمیت دارد؟

با توجه به اینکه در طول روز تماشاچیان زیادی جهت مشاهده فیلم‌ها به سالن‌های سینمایی می‌آیند، صندلی‌ها مدام به‌کار گرفته می‌شوند. بنابراین جنس و مرغوبیت مناسب آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. درواقع رعایت برخی نکات هنگام طراحی و تولید صندلی سبب می‌شود صندلی‌ها از طول عمر و ماندگاری بالایی برخوردار باشند.

از طرفی تماشاچیان مدت‌زمان زیادی را روی صندلی‌ها می‌نشینند. درصورتی‌که ویژگی صندلی سینمایی خوب استاندارد و مطلوب نباشد، عدم رضایت تماشاچیان و استفاده‌کنندگان را در بر دارد. در حقیقت صندلی‌ها جهت راحتی و آسایش مصرف‌کنندگان ساخته می‌شوند. در حالی‌که آن‌ها رضایت نداشته باشند، سازندگان به هدف خود نمی‌رسند!

استانداردها و ویژگی صندلی سینمایی

ویژگی‌هایی که هنگام طراحی و تولید صندلی‌های سینمایی باید موردتوجه باشد، تنها به ساخت آنها محدود نمی‌شود. بلکه سازندگان باید به نکاتی درباره چیدمان صندلی‌ها در سالن‌های سینما نیز توجه کنند. از طرفی فواصل میان صندلی‌ها و ردیف‌های صندلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت عدم توجه به هر یک از این مسائل، صندلی سینمایی خوب کارایی مناسبی ندارد. استاندارد و ویژگی صندلی سینمایی خوب در موارد زیر موردبررسی خواهد بود:

 • کیفیت فوم صندلی
 • جنس و مرغوبیت روکش صندلی
 • فواصل میان صندلی‌ها
 • فواصل ردیف‌های صندلی
 • ارتفاع پشت صندلی
 • نوع دسته‌ها و کفی صندلی
 • شماره‌بندی

صندلی سینمایی خوب

کیفیت فوم صندلی

فوم درواقع یک ترکیب شیمیایی است که طی یک عملیات حرارتی تولید می‌شود. فوم‌ها در طول ساخت صندلی‌های سینمایی مورداستفاده قرار می‌گیرند و به صندلی حالت ارتجاعی می‌دهند. در حقیقت فوم‌ها هستند که حالت کلی صندلی‌ها را ایجاد می‌کنند. بنابراین کیفیت و مرغوبیت فوم صندلی از اهمیت بالایی برخوردار است و از ویژگی صندلی سینمایی خوب به حساب می‌آید.

فوم‌های به‌کار رفته در تولید صندلی سینمایی خوب از نوع فوم سرد هستند و نسبت به فوم‌های گرم کارایی و دوام بالاتری دارند. منظور از سرد بودن فوم‌ها ساخت آن‌ها در حرارت‌های غیرمستقیم است. فوم سرد باعث می‌شود که صندلی انعطاف‌پذیری مناسبی داشته باشد و دیرتر خراب شود. جنس عالی فوم‌ها ماندگاری صندلی‌های سینمایی را افزایش داده‌است و پس از چندین سال استفاده مداوم از صندلی‌ها تنها کافی است که روکش آن‌ها را عوض کرد.

بنابراین سازندگان در طول عملیات تولید و عرضه محصولات به ویژگی صندلی سینمایی خوب اهمیت می‌دهند و مطابق استانداردها از فوم‌های سرد و باکیفیت استفاده می‌کنند. فوم سرد به‌صورت تزریقی جهت تولید صندلی سینمایی خوب و آمفی‌تئاتر به‌کار می‌رود.

جنس روکشهای صندلی

با در نظر گرفتن این مسئله که صندلی سینما توسط قشرهای مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد، باید از جنس مرغوبی تولید شوند. زیرا ممکن است نوشیدنی‌ها و مواد غذایی مختلفی روی صندلی سینمایی خوب ریخته شود. بنابراین باکیفیت بودن روکش و نفوذناپذیری آن یک ویژگی صندلی سینمایی خوب به حساب می‌آید و باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود.

از طرفی مرغوبیت روکش‌های به‌کار رفته در تولید صندلی‌های سینما در نهایت باعث راحت‌تر تمیزشدن آن‌ها می‌شود. بدون در نظر گرفتن نوع روکش صندلی اعم از چرم یا پارچه باید از خاصیت غیرقابل نفوذی برخوردار باشد. این مسئله یکی از استانداردهای لازم و مهم‌ترین ویژگی صندلی سینمایی خوب است.

نوع دسته و کفی صندلی سینمایی

از الزامات موردنیاز در طراحی و ساخت صندلی‌های سینما، تاشو بودن دسته‌ها و کفی صندلی است. ساختار کلی سالن‌های سینما به‌گونه‌ای است که دسته‌ها و صندلی‌ها باید تاشو باشند که بتوان در پایان روز آن‌ها را جمع کرد. درواقع این مسئله باعث استفاده بهینه از سالن سینما و مرتب‌شدن آن می‌شود.

تاشویی دسته‌ها دامنه حرکتی تماشاچیان و مصرف‌کنندگان را افزایش می‌دهد. در این شرایط هر زمان که به دسته‌ها نیاز باشد، آن‌ها را باز می‌کنند و در باقی اوقات در حالت جمع‌شده قرار می‌گیرند. همچنین خاصیت تا شوندگی کفی و دسته‌ها باید به شکلی باشد که با تولید کمترین صدای ممکن اتفاق بیفتد. در این صورت مزاحمتی برای سایرین ایجاد نمی‌کند. از طرفی بهتر است که جنس دسته صندلی‌ها از چوب و MDF نباشد زیرا ممکن‌است دچار خراشیدگی شود.

فواصل صندلی سینمایی خوب

علاوه بر مواد اولیه و عملیات طراحی و تولید صندلی‌ها، نحوه چیدمان و قرارگیری آن‌ها در سالن‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و استانداردهای مخصوص به خود را دارند. فاصله میان صندلی‌های موجود در یک ردیف، فاصله با دیوار وغیره از جمله معیارهای استاندارد و ویژگی صندلی سینمایی خوب است.

عرض صندلی

در نمونه‌هایی از صندلی سینمایی خوب که به یکدیگر متصل هستند، نهایت عرض صندلی‌ها باید ۴۶ سانتی‌متر باشد و دیگر نمونه‌هایی که دارای دسته هستند، اندازه‌ای در حدود ۵۰ سانتی‌متر را شامل می‌شوند.

فاصله با دیگر ردیف‌ها

این فاصله باید به اندازه‌ای باشد که جای زیادی را اشغال نکند و از طرفی راحتی کاربران در هنگام جابجایی میان صندلی‌ها را فراهم کند. بنابراین حداقل فاصله استاندارد یک ردیف صندلی با دیگر ردیف‌ها باید ۷۵ سانتی‌متر باشد. درواقع فاصله زمانی محاسبه می‌شود که صندلی در حالت جمع‌شده قرار دارد. در سالن‌های سینمایی بهتر است که ردیف‌های صندلی به صورت پلکانی باشند و هر پله بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر باشد. در این صورت ردیف‌های عقب نیز دید مناسبی دارند.

فاصله صندلی‌های کنار دیوار

طبق استانداردهای موجود، صندلی‌هایی که در نزدیکی دیوار هستند باید حداقل یک متر تا دیوار فاصله داشته باشند. همچنین صندلی‌هایی که در گوشه سالن مستقر هستند نیز باید حداقل به اندازه یک و نیم متر با گوشه دیوار فاصله داشته باشند.

ارتفاع پشت صندلی

نکته دیگری که در طراحی و ساخت صندلی‌های مخصوص سالن‌های سینما باید موردتوجه باشد، ارتفاع پشت صندلی‌ها است. اگر ارتفاع پشت صندلی بیش از حد استاندارد باشد دید ردیف‌های پشتی را مختلف می‌کند. مخصوصاً در سالن‌هایی که ردیف‌ها به صورت پلکانی نیستند، این نکته بسیار حائز اهمیت است.

صندلی سینمایی خوب

شمارهگذاریهای صندلی

دیگر ویژگی صندلی سینما که باید هنگام ساخت موردتوجه باشد، شماره‌گذاری آن‌ها است. درواقع تماشاچیان بر اساس شماره‌بندی‌ها به‌راحتی جای موردنظر خود را پیدا می‌کنند. بنابراین وجود شماره‌گذاری‌ها الزامی است. شماره‌ها شامل ردیف و صندلی‌ها می‌شوند و باید به‌گونه‌ای درج شوند که خوانایی داشته باشند.

ویژگی صندلی سینما درواقع مجموعه‌ای از استانداردهایی است که هنگام ساخت موردتوجه تولیدکنندگان قرار دارد. همین معیارها در تعیین کیفیت صندلی‌ها تاثیرگذار هستند و درنهایت باعث رضایت تماشاچیان می‌شود. هرچه صندلی‌های سینما از ویژگی‌های مناسب‌تری برخوردار باشند، آرامش و رضایت بیشتری نصیب تماشاگران خواهند شد.

منبع: سریر آسیا

 

9 پاسخ
 1. محمد اسلامی گفته:

  ممنون از سریر آسیا به خاطر محتوای خوبتون.
  محصولاتتوک هم خیلی زیباست.

  پاسخ
 2. Amir گفته:

  صندلی سینمایی خوبه که بشه راحت روش دو ساعت نشست نه فقط فکر فضا باشن و صندلی کوچیک بسازن👍🏻⚡️

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.