انتخاب رنگ صندلی آمفی تئاتر به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی نمی‌توان یک رنگ خاص را برای دکوراسیون سالن آمفی تئاتر و صندلی‌ها تجویز کرد. صندلی آمفی تئاتر در انواع رنگ‌ها و اشکال تولید شده و در سالن‌ها به کار می‌رود. انتخاب صندلی آمفی تئاتر به عوامل مختلفی بستگی دارد، رنگ صندلی بر اساس نمادهای شرکت، هماهنگی با دکوراسیون داخلی، کاربرد سالن، زیبایی محیط و توجه به قوانین در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی طراحان سعی می‌کنند از رنگ‌های خنثی برای صندلی‌های آمفی تئاتر استفاده کنند تا مانع حواس‌پرتی آن‌ها شوند، سالن‌های همایش به صورت تک رنگ و در طیفی از رنگ‌های سرد و خنثی طراحی می‌شود تا مانع تمرکز سخنران و حضار نشود.

بسیاری از سالن‌های تئاتر و سینما به شکل سنتی و کلاسیک از رنگ قرمز که رنگی اشرافی و کلاسیک است و در ساختمان‌های مربوط به خانواده‌های سلطنتی جهان استفاده می‌شده است بهره می‌گیرند و هیچ دلیل علمی برای استفاده این رنگ در سالن‌های آمفی تئاتر وجود ندارد.

انتخاب صندلی آمفی تئاتر

هارمونی هماهنگی با سایر اجزا

مهم‌ترین عامل در انتخاب صندلی آمفی تئاتر توجه به هماهنگی با سایر بخش‌های سالن است. در دکوراسیون سالن همایش از چه ویژگی‌ها و رنگ‌هایی استفاده شده است؟ طراح داخلی موکت سالن آمفی تئاتر را به چه رنگی سفارش داده است؟ جزئیات دکوراسیون داخلی از چه رنگ، بافت و جنسی تشکیل شده است؟ برای مثال اگر دیوارپوش‌ها ارغوانی و موکت به رنگ طوسی است رنگ صندلی‌های نیز باید هماهنگ با این دو رنگ بوده و رنگ زیبا نیست که خردلی برای آن در نظر گرفته شود.

انتخاب رنگ مناسب صندلی و هماهنگی دکوراسیون با توجه به رنگ سایر بخش‌ها در نظر گرفته می‌شود و به صورت کلی نمی‌توان رنگی را مناسب دانست و توجه به هماهنگی رنگ‌ها است که اهمیت دارد. رنگ نارنجی صندلی آمفی تئاتر در محیطی که سن به رنگ کرم و دیوارها به رنگ چوب است همخوانی و هارمونی دارد ولی استفاده از همین رنگ برای دکوراسیونی که با ترکیب رنگ ملایم صورتی -سفید طراحی شده هارمونی رنگ‌ها را برهم زده و توجه ناخواسته حضار را به سوی رنگ نارنجی جلب می‌کند.

کاربرد سالن در انتخاب صندلی آمفی تئاتر

کاربرد سالن نیز در انتخاب رنگ صندلی آمفی تئاتر تأثیرگذار است. اگر سالن آمفی تئاتر برای مدرسه ابتدایی طراحی می‌شود دکوراسیون یکدست مشکی و صندلی‌های سیاه اصلاً مناسب نیست و رنگ‌ها در فضای مدرسه باید دارای قدرت و نشاط باشند. استفاده از دکوراسیون رنگارنگ و انتخاب صندلی آمفی تئاتر به رنگ‌های شاد با کاربرد این سالن هماهنگ است.

همچنین برای سالن آمفی تئاتری که در مسجد احداث شده و برای مراسم عزاداری مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز نباید از رنگ صندلی قرمز و نارنجی استفاده کرد.

نماد شرکت و سازمان

امروزه استفاده از رنگ برای انتقال پیام شیوه رایجی است، بسیاری از احزاب سیاسی، مدارس و دانشگاه‌ها، شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی از رنگ سازمانی برای تبلیغات، نمایش وفاداری و انتقال پیام خود به دیگران استفاده می‌کنند. در انتخاب صندلی آمفی تئاتر نیز استفاده از رنگ سازمانی متداول است و اگر دکوراسیون داخلی با استفاده از رنگ سازمانی طراحی شده باشد می‌توان از این رنگ برای صندلی‌ها نیز بهره گرفت.

لازم است توجه شود که رنگ‌های سازمانی جدید در تلاش برای جلب توجه و به منظور تبلیغات انتخاب شده‌اند و همین عامل ممکن است باعث شود این رنگ در سالن آمفی تئاتر توجه‌ها را به خود جلب کرده و عاملی برای حواس‌پرتی شود. توصیه می‌شود از رنگ‌های ملایم‌تر در مقایسه با رنگ‌های سازمانی شارپ و پر قدرت برای صندلی استفاده شود. به طور مثال اگر رنگ سازمانی فیروزه‌ای است می‌توان از رنگ آبی ملایم یا سورمه‌ای برای انتخاب صندلی آمفی تئاتر استفاده کرد.

هماهنگی با قوانین سالن

هماهنگی با قوانین به نظر عامل نامربوطی به انتخاب صندلی آمفی تئاتر است ولی تصور کنید در سالنی که طبق قانون غذا خوردن یا نوشیدن در آن ممنوع است؛ صندلی با نگه‌دارنده لیوان نصب شود. این تناقض‌ها نشان‌دهنده عدم توجه کافی به طراحی محیطی منحصربه‌فرد است و پیام مناسبی به تماشاگران و حضار منتقل نمی‌کند. در محیط یک حزب یا دانشگاه با سابقه تاریخی که رنگ نماد آن‌ها سالیان سال قرمز است نمی‌توان از رنگ نمادین رقیب آن‌ها که سبز است برای انتخاب صندلی استفاده کرد چرا که رنگ در فرهنگ‌ها و گروه‌های خاص پیام‌های ضمنی با خود همراه دارد و از قوانین نانوشته بین گروه‌ها و احزاب، وفاداری به یک رنگ مخصوص و اجتناب از به کار بردن رنگ رقیب است.

انتخاب صندلی آمفی تئاتر

رنگ‌های خنثی

امروزه در طراحی داخلی آمفی تئاترها گرایش‌های جدیدی وجود دارد؛ یکی از این موارد استفاده از سبک مینیمال و طراحی مدرن فضا است. در این سبک می‌توان از هر رنگی استفاده کرد ولی نتیجه کار طراحان داخلی در آمفی تئاترها نشان می‌دهد که استفاده از رنگ خنثی و سرد به خصوص طیف رنگ آبی ،خاکستری و سفید بیشتر در این سبک دکوراسیون داخلی به کار گرفته شده است.

رنگ‌های خنثی مانع از حواس‌پرتی شده و همچنین زیبایی خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کنند. انتخاب صندلی آمفی تئاتر به رنگ خنثی در دکوراسیون داخلی مینیمال آمفی تئاتر گزینه مناسبی است.

یکدست بودن

استفاده از یک رنگ یکدست و یکنواخت برای صندلی‌های آمفی تئاتر رایج است البته استثناهایی وجود دارد. به طور معمول از صندلی‌های چند رنگ، آبرنگی، ابرو باد و تیره و روشن برای صندلی آمفی تئاتر استفاده نمی‌شود. در انتخاب صندلی آمفی تئاتر رنگ یکدست و یکنواخت صندلی مورد توجه طراحان است و طراحی‌های خاص و رنگ‌آمیزی‌های اغراق شده برای سالن آمفی تئاتر مناسب نیست و در انتخاب صندلی آمفی تئاتر چنین رنگ‌هایی جایگاهی ندارند.

علامت‌گذاری

گاهی طراح داخلی در دکوراسیون سالن آمفی تئاتر از رنگ صندلی‌ها برای علامت‌گذاری و راهنمایی استفاده می‌کند. راهنماها و یا حتی تماشاگران با نگاه کردن به رنگ متفاوت برخی از صندلی‌ها که نشان‌دهنده موضوعی است می‌توانند بهتر مسیر و یا جای نشستن را پیدا کنند. برای مثال گاهی هر پنج ردیف یک‌بار رنگ صندلی‌ها تغییر می‌کند. گاهی طراح تنها برای زیبایی از چند رنگ استفاده می‌کند ولی اغلب دلیل این کار تقسیم‌بندی مناسب فضاهای بزرگ و راهنمایی کردن حضار است. انتخاب صندلی آمفی تئاتر با دو رنگ متضاد و هماهنگ با یکدیگر در این نوع طراحی رایج است.

رنگ عامل مهم زیبایی

اغلب اولین گزینه بررسی صندلی آمفی تئاتر جنس آن است، اینکه به راحتی خراش برندارد، به صورت کامل پرس شده باشد و مقاومت بالایی داشته باشد، مطابق با ارگونومی بدن طراحی شده باشد و فرد بر روی آن احساس راحتی کند. همه این دلایل برای انتخاب صندلی ضروری است ولی بدون توجه به رنگ یکی از مهم‌ترین عوامل نادیده گرفته می‌شود. زیبایی دلیل انتخاب رنگ و یکی از فاکتورهای مهم انتخاب صندلی آمفی تئاتر است. کدام رنگ زیبایی بیشتری به محیط می‌بخشد؟ کدام رنگ در کنار سایر بخش‌های سالن فضایی زیبا و چشم‌نواز ایجاد می‌کند؟ بنابراین دلایل زیبایی‌شناختی نیز از فاکتورهای مهم انتخاب رنگ صندلی آمفی تئاتر است.

توجه به محیط زیست

امروزه در جهان توجه ویژه‌ای به محیط زیست وجود دارد و پس از آنکه سازه‌های بشری آسیب فراوانی به طبیعت زده است تلاش‌های برای حفظ محیط زیست صورت می‌گیرد. استفاده از رنگ‌های ارگانیک یا نمادهای طبیعی مانند چوب برای دکوراسیون داخلی از جمله این تلاش‌ها است. انتخاب صندلی آمفی تئاتر به رنگ طبیعی چوب نیز می‌تواند نشان‌دهنده چنین گرایشی باشد. گاهی در سایر بخش‌های دکوراسیون آمفی تئاتر از رنگ چوب و یا چوب طبیعی استفاده می‌شود و لازم است رنگ صندلی‌ها هماهنگ با این انتخاب گزیده شود.

انتخاب صندلی آمفی تئاتر

رنگ‌های محبوب صندلی در جهان

اولین رنگ محبوب سالن‌های آمفی تئاتر و سینما در جهان رنگ سیاه است. به نظر می‌رسد گرایش طراحان داخلی در حذف رنگ از سالن‌های بزرگ سینما و همچنین عدم انعکاس نور توسط رنگ مشکی علت اصلی این محبوبیت باشد. رنگ قرمز به دلیل سابقه طولانی استفاده از آن و القای حس سلطنتی و لوکس بودن در مقام بعدی قرار گرفته است و رنگ سبز و آبی نیز مرتبه‌های بعد را به خود اختصاص داده‌اند. دلیل محبوبیت سیاه را توضیح دادیم ولی همان‌طور که مشاهده می‌کنید اولین‌های جهان رنگ‌های ترکیب نشده و از رنگ‌های اصلی قرمز، آبی و رنگ ترکیبی ساده سبز است که نشان می‌دهد در دکوراسیون داخلی آمفی تئاتر توجه بر روی انتخاب رنگ‌های ساخته شده خاص نیست. همین رنگ‌ها در جنس‌ها و بافت‌های متعدد در بازار وجود دارد و طراحان داخلی بیشتر از رنگ به کیفیت، بافت و جنس صندلی‌ها توجه می‌کنند.

انتخاب صندلی آمفی تئاتر با رنگ مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم. همچنین گفتیم که سالن‌های آمفی تئاتر فراوانی نیز از رنگ‌ها سیاه، قرمز، آبی و سبز برای صندلی‌های سالن خود استفاده می‌کنند. با توجه به تمامی فاکتورهای ذکر شده اکنون می‌توانید بهترین رنگ برای صندلی سالن همایش را انتخاب کنید.

منبع: سریر آسیا

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.